- Benämning:
- Hoc-Yoga Cap
- Material:
- 95% bambu-viskos, 5% spandex
Vår populära modell Hoc-Yoga Turban kommer här i en riktigt snygg kepsmodell. Samma sköna material och design som vi är vana vid från Yoga, men med en extra skärm som skyddar ögon och ansikte när du är ute i solen. Modellen kommer i flera fina färger och matchas snyggt med de flesta garderober och färger/mönster.
Hoc-Yoga Cap
House of Christine introducerar nu deras nr. 1 bästsäljare som sportig keps i tre klassiska färger. Och allt du älskar med den vanliga Hoc-Yoga får du såklart med i Hoc-Yoga Cap! Men med denna utvecklade Yoga Cap-modell har det även adderats ett snyggt brätte/skärm som ger en riktigt skön kepslook.
Notera! Skärmen på Hoc-Yoga Cap är något mindre och smalare än på de vanliga solkepsarna (sun caps). Detta för att säkerställa att modellen ska kännas sportig och även kunna användas inomhus. Som en bonus är vi ändå glada att kunna informera att själva brättet/skärmen ger ett UPF 50+ solskydd. Men eftersom att skärmen är något mindre – och för extra säkerhet, rekommenderar vi att du även använder en creme med solskydd när du är ute i solen.
Caretech® Bamboo
Caretech® Bamboo är en blandning av bambu och viskos, som är otroligt bekväm att bära och extra bra för känslig hud. Detta lätta och andningsbara material känns nästan som siden mot huden. Bambu-viskos är även värme-/och kyla-reglerande, och absorberar och släpper ut fukt – för en bekväm känsla.
- Lätt material som andas
- Svettabsorberande och fuktavledande
- Silkesmjuk och skön mot huden
- Temperaturreglerande
- Bekväm för känslig hud
Material
95% bambu-viskos, 5% spandex.
Kollektion
Christine Headwear